Başarı hikayeleri söyleşi serisi....

Başarı hikayeleri söyleşi serisi....

Aynur hanım, okuyucularımızın sizi tanımaları için bize kendinizden kısaca bahseder misiniz? Kimdir Aynur Karakuş, ne iş yapıyorsunuz ve aslen nerelisiniz?

 

Öncelikle okuyucularınıza icra ettiğim mesleğimi 20 yıldır yaptığımı belirtmek isterim kendimden bahsedecek olursam; Ben Aynur karakuş ‘Emek Ceyiz Dikimevi’ nin işletmesini yapmaktayım, yirmi yılda sayısız genç kızlarımızın ceyizlerini ve ev tekstili ürünleri ile onlara daha iyi hizmet verebilmek adına verdiğim bir mücadele oldu.  İşimi bugüne kadar severek yaptım.. 1975 doğumlu ve aslen Adıyaman /Tut ilçesinde doğdum ve orada büyüdüm. Sonra eşimle evlenerek Adıyaman’nın Kahta ilçesine gelin geldim.

 

Sizin ‘Emek Çeyiz Eviniz’ adlı işyeriniz var. Bu iş yerini açma fikri nerden geldi ve bu işyerini açmak için hangi ilk adımları attınız?

 

Benim bu işe atılma fikrim öncelikle bayanların iş alanı sahasında daha çok süsleme ve dekorasyonun  önemli olacağını düşündüm. Bu nedenle bu alanda da kendim öncelikle eğitim kurslarına gittim. Aldığım eğitimler sonucu bu yeteneğimin farkına vardım. Daha sonra üzerinde düşünerek iş yerini açmaya karar verdim  ve bunun için öncesinde 5 yıl kadar halk eğitim merkezinde sertifikalı kurslar aldım. İşyerini açabilmek için gereken tüm belgelerimi toparladım ve bu girişimde bulundum; Kendi işyerimi açarak ve Halk Eğitim Merkez’ lerinde eğitimler genç kızlarımıza vererek hala da hizmete vermeye devam etmekteyim.

Siz Halk Eğitim Merkez’inde de öğretmenlik yapıyorsunuz. Hangi el işleri dallarında eğitimler vermektesiniz?

 

Evet Halk Eğitim Merkezin’de kurslar vermekteyiz bunlar başlıca ahşap boyama, ahşap oyma sanatı, ahşap süsleme sanatı, kabak oyma sanatı, taş boyama sanatı, kağıt rölyef çalısmaları, dikiş nakış, ev tekstil ürünleri kısaca bir evde bulunan perdesinden en küçük objesine kadar çalısmalarım oldu. Ve bu çalısmalar üzerine öğrenciler yetiştirmekteyim.


Bugüne kadar kaç sergi açtınız ve nasıl bir çalışmalarınız resmi kurumlarla oldu?

 

Beş sene resmi kurumda çalıştım bunun bir yıl Adıyaman kahta ilçesinde geriye kalan 4 yıl sürecini de Adıyaman Sincik ilçesinde görev yaptım. Bahsettiğim el işleri üzerine her yıl sonu sergiler düzenledik. Ve başarıyla bulunduğumuz bölgelere hitap edecek güzel ürünler çıkardığımıza inanıyorum.

 

Aldığınız takdir veya sertifikalar iş yeri belgeleriniz var mı?

 

Aldığım taktirler genelde müşterilerim ve öğrencilerimden oldu ve bu da beni mutlu ediyor sertifika ve iş yeri belgelerim var.  

 

Siz bir ortaokul mezunuyken, üç çocuk büyütükten ve kendi işinizi açtıktan sonra da şuan (Yaş ekle) dışardan liseyi bittiriyorsunuz? Bunları nasıl başarıyorsunuz ve bu motovasyon nereden geliyor?

 

Evet ortaokul mezunuydum bu iş yerini açtığım sene ve iki çocuk annesiydim. Daha sonra eğitim sürecimi tamamlamam gerektiğini bir anne olarak işletme yeri açabilecek gücü bulabiliyorsam ve eğitim sürecimi de tamamlayabileceğime inandım. Tabiki buna karar verirken iş, eş ve çocuk yoğunluğundan bir süre askıya aldım daha sonra üçüncü çocuğum dan sonra tekrar lise diplomasını almaya yelkendim ve onca hayat hengamesi ve iş yoğunluğu sürecinde eğitimi mi tamamladım. Ve ellimden geldiğince de tamamlamak için uğraşlar vermeyi düşünüyorum. Bu motivasyon sanırım her zaman içimde olan düşüncelerdi, fakat imkan bulamamış olmam daha çok tetikledi sanırım.

 

Bu çalışma ve başarılarınızda eşinizin ya da çocuklarınızın desteği oldu mu?

 

Evet bence bir kadın olarak sahip olduğum herşeyde öncelikle eşimin desteği oldu. Eşim bana beraber elele vererek, birşeyleri başarabileceğimizin gücünü ve desteğini verdi.

Çocuklarımda aynı zamanda da bu serüvende bazen yıprandılar, sanıyorum çalışan anne babanın çocukları olarak ama onlar da desteklerini sağladılar. Eşime ve çocuklarıma da teşekkür ederim.

İnsanlar size sipariş vermek isterse, size nasıl ulaşabilirler vede dışardan da kargo üzeri siparişler alıyormusunuz?

 

Genelde oturduğum bölgede dükkanımız üzerinden sipariş alıyoruz. Burada ki çevremize kolaylık sağlamaktayım ve yeni İnstagram hesabımızı açtık. Eğer hitap edersek ilerleyen süreçte kargo üzeri siparişlerde almaktan ve tüm bölgelerimize hizmet etmek isteriz.

 

Son olarak okuyucularımıza ve kendiz ile ilgili eklemek istediğiniz tavsiyeler ya da birşeyler varmı?

 

            Asla hayalerinden vazgeçmesinler, hayallerinin peşinde gitsinler. Eşler birbirine destek olsunlar. Yapmak istedikleri işe ve alana yönelsinler. Başarı kendine inanmakla, mücadele ile ve istikrarlı çalışmakla olur. Onlarında kendi yollarını bulmalarını diliyorum.

 

Röportaj için teşekkür ederiz vede başarılarınızın devamını diler; bir çok insana örnek olmasını temeni ederim.

 

Nergiz Karakus

 

 

1.09.2020 (Haber Merkezi)