COVİD PANDEMİSİ VE RAMAZAN AYI

Prof. Dr. Kürşat KARACABEY

COVİD PANDEMİSİ VE RAMAZAN AYI

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisine altına alan ve yüksek bulaşma riski nedeniyle günlük yaşantımızda çok önemli değişikliklere yol açan Covid pandemisi, Ramazana Ayına denk gelmesi Müslümanlar için önemli bu ayda ibadetlerin yapılması noktasında da zorluklara yol açtı.

Ramazan ayında mutlaka 2 metre mesafe kuralını ihlal edecek her türlü aktiviteden uzak durmamız ve bu hususa dikkat etmemiz gerekiyor.
Covid pandemisine karşı bütün hekimlerin korunma noktasında hem fikir oldukları maske takmak ve el yıkamak çok önem arz etmektedir. Özellikle dışarıdan eve geldiğimizde, kıyafetlerimizi değiştirip yemekten önce el yıkamayı alışkanlık haline getirmemiz korunma açısından çok önemli bir husustur. Elimizi yıkarken ılık su ve sabun ile en az 20 saniye sürecek şekilde el içi, el sırtı ve parmak aralarını iyice yıkamaya özen göstermeliyiz.
Ramazanda sporu nasıl yaparız?
İbni-Sina'nın yüzyıllar önce sağlıklı ve uzun yaşamın sırını beslenme, uyku ve hareket olarak üç temel prensibe bağladığını hatırlatan Prof. Dr. Karacabey, 'Bu mübarek ayda bende bu prensiplere bir madde daha eklemek istiyorum. 'İnanç' ve iman olmadığı sürece diğer prensiplerin anlamsız kalacağı düşüncesindeyim. Ramazan ayında oruç tutarken iftar ve sahurda nasıl beslenmemiz gerektiği ve bu ay içinde nasıl spor yapılacağı sağlıklı yaşam açısından önemli bir konudur. Özellikle iftarda bir çoğumuz maalesef yanlış beslenmektedir.
İftara ılık su ile başlamak suyun bağırsaklara geçme sürecini hızlandıracaktır. Daha sonra tatlı ve meyve yemeli sonra salata ve yemek yenilmelidir. Her şey den önce, 'Ramazan ayında nasıl yemek yenilmelidir?' Bu en önemli konudur. Aksi takdirde hastalıklara davet çıkarırız. Yemekten sonra yenilen meyve ve tatlı hazmını tamamlayamaz ve midede kalır. Yemekten sonra içilen su ve benzeri içecekler yemeği sindirime başlamış midedeki asiti seyreltir ve sindirim sürecini uzatacaktır' dedi.
Ramazanda spor yapanlara beslenme önerileri
Öte yandan, Ramazan ayı içerisinde beslenme eyleminin sahur ve iftar olmak üzere birbirinden uzak saatlerde yenen iki öğünden oluştuğunu anlatan Karacabey, 'Spora başlamadan önce birkaç gün vücudumuzun oruca adaptasyonun oluşmasını beklememiz doğru olacaktır. Metabolizmamızı hazır hissettiğimiz zaman fiziksel aktiviteye yer vermemiz sağlığımız açısından doğru olacaktır. Aksi takdirde kan şekeri düşecek, bayılma veya ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilir. Ramazan ayında oruçlu iken egzersizin herhangi bir sağlık problemimiz yok ise kurallara uymak şartı ile bir sakıncası yoktur.
Ancak oruç tutan kişilerin gündüz saatlerinde besin ve sıvı alımından uzak durması gerektiğinden, sağlık problemi olan kişilere için egzersizin olumsuz etkileri olabilecektir. Sıcak havanın etkisi ile vücudun su ve mineral dengesi bozulacak ve bu depolar uzun süre doldurulamayacağı için vücut için olumsuz etkiler yaratabilecektir. Bu nedenle egzersizlerimizi sabah erken saatlerde ve iftardan yaklaşık bir saat önce olacak şekilde planlamamız doğru olacaktır. Ayrıca İftardan sonra yapılacak düşük tempolu egzersizler için mutlaka en az 1 veya 1,5 saat bekledikten sonra başlanması daha doğru olacaktır. İftardan sonra yapılacak hafif tempolu fiziksel aktiviteler metabolizmayı dengede tutacak, yenilen yemeğin sindirimine yardımcı olacaktır.
Salgın hastalık nedeni ile dışarı çıkma yasağı olan günlerde ev içinde yapılabilecek fiziksel aktiviteler seçilerek yapılması kalp damar hastalıkları açısından büyük önem taşımaktadır. Ev içinde veya dışarıda daha çok bisiklet, yürüyüş, yoga, düşük şiddetli aerobik egzersizler tercih edilmelidir.
Sonuç olarak; oruç ibadetinin ve egzersizin temelinde yatan ana fikir iradeli olmak ve devamlılıktır. Şöyle toparlayacak olursak; Ramazan ayı, müslümanlara farz kılınmış bir ibadet olarak her türlü haramdan uzak durmak şartı ile günü iftar vaktine kadar hiç bir şey yemeden ve içmeden kalkmak sureti ile kutsal bir öğretidir. Ayrıca 11 ay boyunca yoğun çalışan metabolizmamızın bir toparlanma ve bakım sürecidir. İnanç, iman ve doğru uygulanacak fiziksel aktiviteler sağlığımız açısından önem arz etmektedir.' Ömür boyu kul hakkı ve haramdan uzak durmaya niyet edilerek tutulan nice Ramazanlar diliyorum.

8.05.2020 (Prof. Dr. Kürşat KARACABEY)