Güne mutlu başlamanın en güzel hali

Tahir Tekin ÖZTAN

Güne mutlu başlamanın en güzel hali

Günümüzde sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam artık kişilerin daha fazla ilgi duyduğu, kendi hayat tarzlarında önemli değişikliklere giderken ilk olarak beslenmelerini düzenlemeye başlayarak çok önemsedikleri bir konudur. Sabah uyandıktan sonra en geç bir saat içerisinde kahvaltımızı yapmış olmamız gerekmektedir. Tüm bireylerde yaşlı, genç, çocuk ve cinsiyet fark etmeksizin en az 6 saatlik gece uyku hali boyunca besin depolarımız kullanılarak metabolizmamız çalışır halde kalmaktadır. Doğal olarak tükenen depoların sabah uyanış ile yerine tekrar koyulması sağlık açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalarda kahvaltıyı atlayan kişilerde unutkanlık oranının arttığı, obezite oranının arttığı hatta diyabet riskinin yükseldiği de söylenmektedir. Sabah uyanınca yapılan sağlıklı bir kahvaltı metabolizmamızı hızlandırır. Eğer kahvaltı öğününü atlatırsak bir sonraki öğün yediklerimizin de faydası olmaz. Öyle ki “Sabah kahvaltısını krallar gibi, öğlen yemeğini zenginler gibi, akşam yemeğini fakirler gibi yemeli” sözü de kahvaltının ne kadar önemli bir öğün olduğunu anlatan harika bir cümledir.

 Günün en zengin, en bereketli en leziz öğünüdür kahvaltı. Cemal Süreya “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama, kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı “diyerek kahvaltının ruhumuzda yarattığı mutluluğu ne de güzel anlatmış.

.Mesela kilo vermeye kahvaltı ederek başlayın! Kahvaltı kan şekerini dengeler. Araştırmalara göre sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlayan kişiler gün boyu tok kalıyor ve daha az besin tüketiyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kahvaltıda yediklerinizin protein ağırlıklı olmasıdır. Sağlıksız besinlerden oluşan bir kahvaltı ne yazık ki kilo vermenizde olumlu rol oynamaz.

Kahvaltı yaptığınızda bir sonraki öğünü daha tok karşılarsınız ve bu durum kontrolsüz beslenmenizi önleyerek daha az ve yavaş yemenize yardımcı olur. Kahvaltı yapılmadığında vücut savunma mekanizması daha sonraki öğünlerde alınan yiyecekleri depolayarak yağa dönüştürür. Bu nedenle kahvaltı çok geç saate bırakılmamalıdır.

Yumurta, süt, peynir gibi proteinden zengin besinler kahvaltıda mutlaka bulunmalıdır. En önemli demir kaynağı olan yumurtadaki demirin vücudumuzdaki emilimini arttırmak için C vitaminden zengin olan taze sıkılmış portakal suyu yeşil biber, limon ve yeşillikleri bulundurmalısınız. Eğer yanında çay içilecekse de açık ve limonlu olmalıdır. Siyah çay yerine ıhlamur veya kuşburnu tercih edilebilir.

En önemli öğün olarak kahvaltının olduğu söylenmesine rağmen en çok ihmal edilen öğün de yine kahvaltıdır. Vaktinizin olmaması ya da aç olmamanız bahanesini bir kenara bırakıp kahvaltının ihmal edilmemesi bir öğün olduğunu lütfen aklınızdan çıkarmayın. Kendinize bir güzellik yapıp sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltıyla güne başlayan, günün kalanını mutlu geçiriyor.  Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

3.09.2020 (Tahir Tekin ÖZTAN)

DİĞER YAZILAR

Baharatların Doğru Kullanılması

Sofraların olmazsa Olmazı

ZEYTİNYAĞI MUCİZESİ

Kahvaltı Sofrasının En Renklileri

KURBAN SEÇİMİ VE KURBAN ETİNİN SAKLANMASI

İklim Değişikliğiyle Değişen Beslenmemiz

Mucize besin yoğurt

YAZ YEMEKLERİNİN ŞAHI

ANADOLU HAZİNESİ BULGUR VE KİNOA